Kontajnerové domy
Materiál ktorý sa väčšinou používa pri týchto kontajneroch sa nazýva korténová oceľ. Ide o pomerne lacný spôsob bývania, vo svete sa označuje ako forma architektúry s použitím oceľových, lodných kontajnerov najmä pre ich prirodzenú odolnosť a nízke náklady. Je veľmi pevná, nehrdzavie ale keď na ňu svieti slnko, vnútri sa vytvára teplo a tento aspekt je nutné vyriešiť, keď chceme kontajner obývať. Dá sa vyriešiť buď vnútornou alebo vonkajšou izoláciou. Existuje mnoho možností, ako to spraviť. Cez penové spreje, kartóny z vajíčok, až po izolačné panely. Hlavným stavebným materiálom sú použité lodné kontajnery, ktoré už nemôžu plniť svoju pôvodnú funkciu, alebo sa len nevyužívali. Ich veľkou prednosťou je, že sú šetrné k životnému prostrediu ako napríklad klasické stavebné materiály.
A pre koho sú kontajnerové domy vhodné?
Dá sa povedať, že pre všetkých, ktorí sa neboja skúsiť niečo nové a nebyť mainstream. Väčšinou ho obľubujú mladí ľudia, ktorí túžia po osamostatnení a kontajner im príde ako vhodná cenová alternatíva napríklad ku garsónke. Kontajnerové domy “postavíte v podstate kdekoľvek. Stačí mať len nejaký pozemok.
+ Plusy
- Cena
- Rýchlosť postavenia
- Netreba stavať hlboké základy
- Obnoviteľné zdroje
- Spájanie viacerých kontajnerov
– Mínusy
- Nutnosť izolácie – v lete teplo, v zime zima
- Vetranie priestorov
- Siete
- Taktiež stavebné povolenie
Slovensko a kontajnerové domy ?
Nieje tu veľa kontajnerových domov. Hlavný problém je v premýšľaní a filozofii ľudí. Slováci sú veľmi konzervatívny národ. Niesú natoľko otvorení novým veciam ako niektorí ľudia viac na západe. Slováci najradšej vlastnia nehnuteľnosť pevne prikovanú k zemi. Vyše 90% ľudí na Slovensku vlastní dom, byt, chatu, narozdiel od západu, kde je úplne normálne že polovica ľudí platí nájom. A to stačí ísť hneď vedľa do Rakúska. Aspoň niesu nijak obmedzovaný, keď sa chcú presťahovať.
Peter DeMaria
Oficiálne prvým obytným domom z kontajnerov v USA bol 2-podlažný dom Redondo Beach House v Kalifornii ktorý navrhol kalifornský architekt Peter DeMaria. Jediným problémom počas výstavby bolo splnenie prísnych noriem. Jadro tvorí oceľový lodný kontajner, ktorý sa spojil s tradičnou konštrukciou rámu a s prefabrikovanými prvkami. Výsledkom tohto spojenia sa stal dostupný a vysoko odolný produkt nenáročný na výstavbu ale aj prevádzku. Na prvom mieste sú kvalita výroby, ohľaduplnosť k prostrediu a šetrenie energiami.
Adam Kalkin
Domy Adama Kalkina v USA sú akoby umeleckým dielom na bývanie. Dom v Brooklyne obsiahol všetky moderné prvky podčiarknuté výnimočným štýlom. Moderná kuchyňa, otvorený veľkorysý pôdorys a obrovské zasklené plochy, ktoré vnášajú do interiéru množstvo prirodzeného svetla sú len vybranými znakmi tohto domu. No v porovnaní s tradičnými formami bývania, obzvlášť moderného, tento konštrukčný celok bol omnoho lacnejší.
Sculp
Pieter Peelings a Silvia Mertens z ateliéru Sculp vytvorili zaujímavý príklad bývania v v Antverpách. Prízemie sa využíva ako ateliér, resp. pracovňa, nad ňou sa nachádza jedáleň s kuchyňou, ďalej nasleduje podlažie pre oddych a relax a poslednému podlažiu je venovaný priestor pre výhľad a časť podlažia sa využíva ako sauna. Podlažia sú od seba odlíšené farebným nasvietením.